Když někdo náhle onemocní, semkneme se. Ale jak dlouho takový zájem trvá? Speciální kategorií jsou chronická, nevyléčitelná onemocnění. Ono je to tak nějak na „furt“. Lidi na počátku pomáhají, jsou nemocnému nablízku, vyslechnou ho… Někteří však začátek přepálí. Následně přijde únava, stagnace, vyčerpání a často i nepodložené obavy.
Respektovaná neuroložka, která má na kontě desítky odborných publikaci a článků v renomovaných lékařských časopisech a v průběhu profesní kariéry léčila a stále léčí stovky pacientů s roztroušenou sklerózou, na niž se specializuje. Ti oceňují nejen její odborné znalosti, ale především lidský přístup a to, že když vstoupí do ordinace, přivítá je vždy dobře naladěná a empatická lékařka, která se nezapomene zeptat, jak jste na tom zdravotně, ale i jak se daří potomkům a jestli se v práci příliš nepřepínáte. MUDr. Olga Zapletalová z ostravské Fakultní nemocnice oslaví významné životní jubileum.
Minulý týden jsem si užil pohodovou dovolenou s rodinou. Stihlo se všechno možné, od prohlídky krásného zámku, povídání po večerech až po návštěvu tradiční cukrárny (měli sorbet!). Od středy do soboty odpoledne dovolená na jedničku s hvězdičkou. Bohužel nic netrvá věčně. V sobotu večer přišel obrovský externí stresor v podobě telefonátu, který byl korunován otevřením noťasu.
Nedávno jsem si splnil sen a vyzkoušel lezení po umělé stěně. Je tahle aktivita pro pacienta s roztroušenou sklerózou bezpečná? Může pravidelné lezení příznivě ovlivnit průběh nemoci? |